DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

CANE CORSO ITALIANO - chovatelská stanice CZECH VELVET

Klikr - clicker aneb co si pod tím představit

Klikr trénink je nový, vědecky ověřený, pozitivní způsob jak vychovat vaše štěně. Je snadnější psa vychovat pomocí klikru (angl. clickeru), než klasickou negativní výchovou založenou na povelech a škubáním obojkem. Pomocí klikru můžete učit jakéhokoliv "žáka" v každém věku. Štěňátka klikr trénink milují. Starší psi se rychle naučí nové cviky.
Budeme mluvit převážně o psech, ale klikrem lze učit nové triky delfíny, koně, kočky, ptáky, a dokonce i lidi.
Klikr trénink odměňuje dobré chování místo toho, aby trestal špatné chování. Je to rychlý a snadný způsob jak dosáhnout toho, co chcete. Zde je pár rad jak začít:

Odměna
Vyberte psovi pamlsek, který má rád. Tvrdé psí granule nebo kousky sušených psích pochoutek nejsou vhodné, protože nesklouznou rychle psovi do krku. Pes je musí kousat a vy ztrácíte jeho pozornost.

Klik - pak odměna...... jak začít
Stlačte a uvolněte pružný konec klikru, ozve se vám dvou-tónový klik. Ihned nabídněte psovi pamlsek. To se opakuje, klik - odměna, klik - odměna......Pes zpočátku neví o co jde, ale rychle se naučí, že zvuk klikru oznamuje, že odměna je na cestě. Použijte na malé kostičky nakrájený sýr, párek, nebo malé kostičky grilovaného kuřete. Není vhodné psovi nabízet jeho běžné granule. 

Trénink
Klik - zazní během požadovaného chování, ne poté, co už je jeho chování dokončeno.
Klik oznámí psovi, že toto je chování, které od něj chcete. Nemusíte psa kárat za nevhodné chování, ale odměňujete jej za chování, které od něj chcete. Toto je hlavní rozdíl pozitivní výchovy od výchovy negativní.
klik - štěněti, když si uleví na správném místě, později připojíte povel (loužička!)
klik - když jsou psí tlapy na zemi, ne na návštěvnících (později připojte povel Sedni nebo - Ruce pryč!)
klik - když váš kůň povolí krk a dá hlavu níž
klik - když se kůň zastaví namísto táhnutí pryč
klik - pro ticho namísto štěkání
klik - když pes povolí napnuté vodítko
Načasování cvaknutí je rozhodující. Nelekněte se, jestliže váš pes zastaví chování, když slyší klik. Klik značí a ukončuje chování psa a následuje odměna. Načasování kliknutí je důležité, načasování odměny důležité není.

Klik nejprve za něco jednoduchého
Klik a odměna - za něco, co pes dělá rád sám od sebe. Například: přijde směrem k vám; dotýká se vaší ruky nosem; zvedne jednu tlapu; když hrdě nese hlavu; nechá vás projít dveřmi jako prvního; jde vedle vás a kouká vám do očí, atd.
Můžete psovi kliknout a odměnit při mnoha různých chováních, kdykoliv si jich všimnete, aniž byste psa zmátli. Nicméně, měli byste pracovat na jednom cviku, vypilovat ho, a začít na dalším cviku.

Klik pouze jednou
Jestli chcete vyjádřit velké uspokojení, zvyšte počet odměn, ne počet kliků. Po kliknutí následuje oblíbená hračka. Slovní pochvala a pomazlení jsou také vhodné, speciálně u psů, kterým pamlsek nic neříká. Je to klik, který žákovi oznámí, že bude následovat malá, nebo podle přesnosti výkonu, velká odměna.
Střídejte odměnu, někdy pohlaďte, někdy dejte pamlsek, někdy hoďte psovi balónek. Pes by nikdy neměl vědět jaká odměna následuje.

Tréninkové lekce musí být krátké
Budete mít lepší výsledky ve třech lekcích, když každá bude dvě až tři minuty dlouhá, než za 15 minut neustálého opakování. Štěňata nemají schopnost se dlouze koncentrovat. Pejska naučíte mnoho nových dovedností a triků po chvilkách, několik kliknutí několikrát denně, během vašeho normálního denního programu.

Klik pro dobrovolné (nebo náhodné) pohyby směrem k vašemu cíli
Nechte vašeho psa, ať objeví, jak vás má zmanipulovat tak, aby od vás dostal kilk a odměnu, nepřemlouvejte nebo nelákejte jej, aby své chování opakoval. Nenaléhejte, netahejte nebo nedržte vašeho psa. Pokud potřebujete mít psa na vodítku pro větší bezpečnost, omotejte si vodítko kolem ruky nebo opasku. Nepoužívejte vodítko jako hračku. 
Zpočátku nečekejte na "celý obraz" nebo perfektní chování. To vypilujete později. Když chcete aby si pes sedl, klikněte zpočátku, když se začíná krčit v zádech; později pes dostane klik a odměnu ihned, jak se zadečkem dotkne podlahy. Chcete-li, aby k vám pes přišel, když jej voláte, začněte s cvaknutím, když k vám po zavolání otočí hlavu. Později dostane klik, až udělá pár kroků směrem k vám, jděte k němu a dejte mu odměnu. Nečekejte, že přijde už v začátku, až k vám.

Přidejte povel, když se pes naučil požadované chování
Když už se pes naučí, jak je jednoduché z vás vymámit klik a odměnu, začne vám nabízet chování samovolně. Zkusí vás přimět, abyste ho odměnili. Nyní je čas začít dávat povel, jako slovo nebo posuněk. Pes dostane klik a odměnu, až když předvede chování během nebo po vašem povelu. Začněte ignorovat, když pes předvádí chování, aniž mu byl dán povel. Povel dejte psovi oznamovacím způsobem a nikdy povel neopakujte. Když pes napoprvé neuposlechne, prostě to ignorujte, otočte se a od psa odejděte. Pes nedostane klik a odměnu a to je jeho potrestání. Když víte určitě, že pes ví, co má dělat a rozhodne se neposlechnout, nedostane odměnu. Po chvíli se můžete vrátit a dát povel znovu. Když pes poslechne, dostane obrovskou pochvalu.

Dodržujte postupný pokrok k vašemu cíli
Jakmile máte dobrou odezvu - když si váš pes na požádání lehá, nebo sedá, nebo přichází směrem k vám - je čas zvýšit požadavek. Čekejte několik okamžiků, až váš žák zůstane ležet o něco déle, přijde o něco dříve, sedne si o trochu rychleji. Pak přijde klik a odměna. Toto se nazývá "tvarování požadovaného chování".
Jste ve stadiu, kdy byste měli začít vypilovávat pouze jeden trik, ne cvičit všechny najednou. Věnujte pár dní pouze např. - sedni - a snažte se, aby pes seděl v perfektní pozici. To znamená, že můžete ignorovat křivé sednutí. Když pes sedne křivě, udělejte několik kroků dopředu a opakujte povel. Když se mu to lépe povede, dostane klik a odměnu. Mějte trpělivost, pes sám musí zjistit, co od něj chcete. Jenom tak mu to utkví v hlavě a bude se šťastně učit dalším trikům.

Nedávejte hlasité nebo hrubé příkazy
Klikr trénink není založený na povelech. Jestli váš pes nereaguje na povel, není to "neposlechnutí" - jen se potřebuje naučit cvik kompletněji. Udělejte úkol trochu snadnější a najděte více možností ke kliknutí na správnou odezvu štěněte, v různých prostředích. Nesmíte ztratit nervy a na psa se zlobit. To je jako zlobit se na vaši banku, že vám nechce vydat dvacet korun, když tam máte uloženo jenom deset. Výcvik pomocí klikru je pozitivní metoda, pes se těší na další lekci, protože je šťastný, že je s vámi, a že si spolu "hrajete". Každý pes se snaží zavděčit svému páníčkovi. Když pes něco zpacká, dá se to po dobrém napravit.

Cvičte zpočátku jen jednoho psa
Jestliže máte dva nebo více psů k tréninku, oddělte je a cvičení s nimi střídejte. Využijte přirozené psí žárlivosti. Když pes který čeká, uslyší, že někdo jiný dostává klik a pochvalu, bude určitě dychtivější se opět učit.

Odložte klikr, pakliže nejste v dobré náladě
Nemíchejte plísnění, trhání vodítkem, a korekční trénink s klikr tréninkem; váš žák ztratí důvěru v klikr a možná i ve vás.

Žádný pokrok?
Klik přichází příliš pozdě. Přesné načasování je důležité. Zlepšete vaše načasování tím, že vás někdo jiný bude sledovat, a možná za vás i několikrát přesně klikne.

___________________________________________________________________________________

"klik - odměna" musí být ve správně načasovaném rytmu, bez dlouhého prodlení
začněte trénink klikrem v klidném prostředí, kde pes není nadměrně rozptylován jinými podněty, cvičte na různých místech
cvičte klikr 3 x 3 minuty denně, nejlépe před krmením, alespoň jeden týden
klik přijde během žádoucího chování psa
klik zakončí chování a oznámí psovi: "SPRÁVNĚ! ODMĚNA JE NA CESTĚ"
za speciálně dobře provedený úkon následuje klik - a psa odměníme zároveň se slovní odměnou PLNOU HRSTÍ pamlsků - po jednom, říkáme tomu "JACKPOT" neboli "VÝHRA"
je lepší cvičit několikrát denně pár minut než jednou denně hodinu
zpočátku nečekejte na perfektní chování, perfektní postoj, perfektní úkon - učíte psa, že to chování, ten postoj, ten úkon je to, co od něho chcete. Dokonalost vypilujete až později.

____________________________________________________________________________________ 

Základní výcvik

Nebojte se výcviku, není žádný důvod k obavám. I psí profesionálové jako policejní psi, záchranáři, pomocníci postiženým nebo psi hrající ve filmech, každý z nich byl kdysi štěňátkem, které neumělo vůbec nic...

Začneme s výukou základních pokynů, které jsou nutné pro bezproblémové soužití s lidmi.

Pozornost

Pozornost vašeho psa je jeden z nejdůležitějších kroků k úspěchu. Nakonec není lehké učit studenty (jak děti, tak pejsky), kteří vám nevěnují pozornost. První, co psa chcete naučit, je pozornost. Po oslovení, nebo na dálku zavolání psa jménem, vám pes musí věnovat absolutní pozornost a mít s vámi zrakový kontakt. Každému je jasné, že absolutně zaručenou pozornost dostane ten psovod, od kterého pochází všechno, co má pes rád. Jídlo, hračky, pohlazení, pomazlení, procházky i hra s ostatními psy - to vše pochází od vás. Když pes chce dostat cokoliv z tohoto výběru, musí být ochotný hrát hru "něco za něco", a jednoduše vyměnit odměnu za dobře provedený úkon. Když si například chce pes hrát s oblíbenou hračkou, musí nejdříve reagovat na povel sedni, a po 10 vteřinách sezení dostane hračku a pochvalu. Když pes pochopí, že jeho radosti a odměny pocházejí od vás, je mnohem jednodušší jeho pozornost získat a udržet.

Následující způsob výcviku pozornosti přináší dobré výsledky...

Pamlsek, který máte v ruce, podržte psovi před nosem. Když začne mít o pamlsek zájem, celkem rychle přemístěte ruku od jeho nosu k vašemu obličeji. Pes samozřejmě sleduje dráhu ruky s dobrotou, a zůstane tedy koukat na váš obličej. Moment počkejte, a když se vám pes podívá do očí, následuje klik a odměna. Prodlužujte dobu vizuálního kontaktu od jedné až na 3-4 vteřiny. Až se vizuální kontakt stane po několika cvičeních rutinou, začněte při pohybu ruky ke svému obličeji psa oslovovat jménem. Tímto způsobem nebude trvat dlouho a pes se při oslovení jménem bude automaticky dívat na vás, a očekávat další pokyny.

Sedni

K naučení povelu sedni existuje mnoho způsobů. Jedna z účinných metod využívá pamlsek nebo hračku, které podržíte schované v ruce psovi u nosu. Když se začne zajímat, začnete pomalu zvedat ruku s pamlskem. Pes ve snaze pamlsek očichat zvedá hlavu nahoru (ruka nesmí jít příliš nahoru, aby pes nevyskočil), a tím mu automaticky poklesává zadek a zadní nohy dolů. K úplnému dosedu můžete psovi pomoci jemným tlakem druhou rukou na zadek. Při plném dosedu přijde klik - odměna a povel sedni. Když má pes tendenci ustupovat dozadu, nacvičujte sedni psím zadkem proti zdi nebo do rohu místnosti, aby pes nemohl couvat.
Opakujte cvičení v 3-5minutových lekcích.

Lehni

Po zvládnutí povelu sedni je celkem jednoduché naučit psa na povel lehni. Sedícímu psovi dáme před čenich pamlsek schovaný v ruce. Když se začne o pamlsek zajímat, pomalu posunujte ruku s pamlskem směrem dolů a také mírně směrem k předním tlapám. Tento pohyb a jemný tlak druhou rukou na lopatky psa ho přinutí k zalehnutí. Při plném zalehnutí přijde klik, odměna a povel lehni.

Opakujte cvičení v 3-5minutových lekcích.

Zůstaň

Povel zůstaň je nejlépe nacvičovat po zvládnutí povelů sedni a lehni. Začneme výcvik tím, že pes na povel sedne nebo lehne. Počkáme několik vteřin, a dříve, než se pes začne zvedat, řekneme povel zůstaň a následuje klik a odměna. Když začne pes tuto rutinu zvládat, prodlužujte dobu zálehu vždy o pár vteřin. Neuspěchejte výcvik, psi, kteří projdou celou rutinou moc rychle, mají tendenci z povelu zůstaň utíkat, aniž by vyčkali na klik a odměnu, které rutinu ukončují.

Opakujte cvičení v 3-5minutových lekcích a pomalu prodlužujte trvání úkonu.

Ke mně

Jsme ve stadiu, kdy štěně přiběhne, když slyší klik. Začněte používat slovní povel ke mně zároveň se zvukem (klik). Následuje pochvala a hračka.

Je lehké zničit si povel ke mně tím, že psa odvoláte od něčeho příjemného, jako je hraní s jiným psem, zajímavé čichání, konec procházky atd. Já si ke mně schovávám pro důležité příležitosti, jinak používám jdeme a nezlobím se, když pes neposlechne okamžitě.

Na vodítku
Raději než odnaučovat psa táhnout na vodítku učíme psa chodit na volném vodítku. Štěně natáhne vodítko - a vy se okamžitě zastavíte. Otočí-li se na vás a povolí vodítko nebo udělá pár kroků zpět, klik a odměna! První procházka bude peklo a asi se daleko nedostanete. Vydržte!!! Pes se nerad vrací, chce jít dopředu a dál. Pochopí, že napnuté vodítko zastaví chůzi, a sám si začne dávat pozor, aby netáhl.

K noze
Zpočátku učíme chodit štěně u nohy bez vodítka. klik a odměna, když je štěně přesně v pozici vedle nohy. Štěně nejdřív netuší, co právě udělalo, že si zasloužilo odměnu, vydržte! Cvičte doma, kde máte kontrolu nad prostředím, kde štěně nic nerozptyluje.

Obměny
Tréninkovou metodou za pomoci klikru naučíte psa další úkony a triky, jako dívej se na mě, držet přední packy na podlaze, když přijde návštěva, odměníme psa, když je zticha, vyprázdnit se na požádání atd. atd. Když pes dělá venku loužičku, spojte akt s pokynem, který budete používat (např. udělej loužičku). Hned po dokončení přijde klik a velká pochvala. Po přiměřené době pes začne dělat loužičku na daný pokyn.

Jakmile jste alespoň 5x za sebou docílili žádoucí reakce od svého psa, je na čase zvyšovat kritéria. Čekáme vteřinu nebo dvě, aby pes zůstal déle, šel u nohy přesněji atd. - potom klik a odměna.

Venku
Pes doma dělá všechno bez problémů, bude to jiné až přijdete ven. Venku začínejte znovu od začátku, štěně bude mít problém soustředit se, a vy musíte snížit vaše kritéria očekávání. Není to, že je pes hloupý nebo neposlušný. Pes si spojuje chování s místem, doma v kuchyni je to o něčem jiném než venku v parku. Trpělivost, repetice a pozitivní působení na psa přinese lepší výsledky než trhání vodítkem. Tradičně máme ve zvyku fyzicky ovládat psa, opravovat, kárat za nežádoucí chování. klikrem formujeme chování psa tak, jak se nám líbí. Pes je veselý, věří vám, nebojí se vás a poslouchá, protože chce a protože ví, že vám tím udělá radost. Když cítíte, že ztrácíte nervy, strčte klikr do kapsy, nic není ztraceno - zítra je nový den.

Máte-li dva psy, učte je zvlášť
Nevidíte pokrok? Asi máte rozhozené časování a klik přichází pozdě. Zdravá kritika od kamaráda by vám měla pomoct chybu napravit. Někteří lidé jsou notoricky neschopní načasovat správně klik. Neznamená to ale, že jsou špatní trenéři. Není na tom nic špatného, odložit klikr a zůstat u slovní a fyzické odměny psa za správné chování.

Postupné eliminování klikru
Další progresivní fází výcviku je postupné eliminování klikru. Začněte používat nějaký čas klik a slovní pochvalu zároveň. Později eliminujte klik a klikr úplně a používejte jenom zvolené pochvalné slovo. Pes reaguje na povel, provede úkon, vy řeknete "správně", a pes dokončí celý akt naučeným způsobem. Ze zkušenosti vím, že zvýšení obtížnosti úkolu, nová lokalita nebo větší prostor zapříčiní, že pes může začít ztrácet sebedůvěru, soustředění a chuť do práce. Je proto praktické a pro psa povzbuzující se v obtížných situacích ke klikru vrátit. Když zjistíte, že se vám rozpadá souvislá řada úkonů, bude to tím, že jste udělali příliš velké kroky a eliminovali klikr moc brzy.

Nespěchejte s úplným eliminováním klikru, je to pomalý proces a použití klikru je osvěžující i pro zkušené psy.

Pes nikdy neví, jaká odměna přijde -

...slovní pochvala?   ...klik a odměna?   ...pohlazení?   ...hračka?

V obtížných nebo nových situacích, které se vám jistě naskytnou, je praktické znovu klikr použít. Ulehčíte si výcvik a zpevníte sebedůvěru psa.

__________________________________________________________________

HISTORIE KLIKRU

První kliknutí

Celý koncept používání klikru k tréninku zvířat začal již v roce 1940. Manželé Marion a Keller Brelandovi asistovali známému psychologovi B. F. Skinnerovi ve 2. světové válce při tréninku holubů k navádění bomb. V roce 1943 založili Brelandovi svou vlastní firmu na trénování zvířat. Byla to první firma na světě, která trénovala zvířata na základě podmíněného reflexu. Po správném provedení úkonu následuje odměna jak slovní, tak pamlskem.

Trénink probíhá absolutně bez jakéhokoliv násilí nebo trestání.

Brelandovi pracovali s více než 100 druhů zvířat, hlavně s delfíny a kosatkami, ale K. Breland začal již tou dobou využívat "žabku" (anglicky clicker) také k tréninku ovčáckých psů.

V roce 1950 byli Brelandovi najmuti do zábavního vodního parku Marineland v jižní Kalifornii k tréninku delfínů a kosatek. Do této doby byla v trenérské profesi uznávána jediná metoda výcviku, a to metoda spojená s trestáním. Když zvíře neprovedlo požadovaný úkon, bylo trenérem potrestáno. Delfíny a kosatky ale nebylo možné trestat ihned po nepodařené akci, jako jiná suchozemská zvířata, ke kterým je okamžitý přístup. Proto bylo nutné najít jiný způsob výcviku. Brelandovi přišli na to, že je možné zdárné provedení úkolu odměnit specifickým zvukem, po kterém okamžitě následuje odměna jídlem. Brelandovi začali používat píšťalku. Zvířata tímto způsobem rychle přišla na to, co se od nich očekává a vyžaduje.

O několik let později se trenérka delfínů Karen Pryor rozhodla tuto metodu aplikovat při výcviku psů. Píšťalku nahradila žabkou, dětskou hračkou, kterou již před lety Brelandovi použili při tréninku ovčáckých psů. Karen měla s tréninkem žabkou obrovské úspěchy. V roce 1985 nakladatelství Bantam vydalo její knížku o tréninkové metodě clickerem patřičně nazvanou "Nestřílejte po svém psovi: Nový přístup k učení a trénování". A díky této publikaci se popularita nové metody obrovskou rychlostí ujala a rozšířila po celém světě.

_____________________________________________________________________________________

KLIKR V ČR
První seznámení s klikrem v České republice proběhlo během odborného semináře pro výcvik psů na označování cadaveru, který se konal v roce 2002 v Lanžově. Pořádala jej ZBK Pardubického kraje a přednášela paní Eva Čečilová. Eva žije od roku 1968 v Kalifornii, a alternativně v Praze. Od roku 1990 pracuje se psy každý den a během její kariéry byla zapojena ve všech kategoriích SAR - plošné vyhledání živé a cadaver, rozvaliny živé a cadaver, voda/cadaver.
Poslední roky se věnuje výhradně specializaci na historické vyhledávání cadaveru v archeologii, a na vyhledání cadaveru k soudní evidenci.
Více si můžete o Evě a Nessie přečíst na www.cadaver-k9.cz

Na základě představených poznatků a dlouholetých zkušeností projevili o klikr a clicker trénink zájem i psovodi Policie České republiky a Armády ČR, kteří jej začali v běžné praxi používat a mají s ním dobré výsledky.

Použití klikru v jakémkoliv výcvikovém směru, který učí psa rozlišovat a označovat specifické pachy je velmi účinné a výcvik urychluje. Dá se však stejně úspěšně použít i v běžném životě, kde pomáhá při výchově a výcviku všech plemen psů. Zejména účinná je tato metodika u psů citlivých, kteří špatně snáší psychický a fyzický nátlak. Při správném použití zesiluje vztah zvířete a člověka, buduje vzájemnou důvěru a zájem o společnou činnost.

Clicker trénink nutí přemýšlet psovoda i jeho psa. Přizpůsobit se tomuto novému směru může být pro starší a zkušené psovody v začátku obtížné, ale překonání naučeného stereotypu určitě stojí za to. Odměnou vám bude např. radostné a přesné provádění cviků poslušnosti, pozorný a ovladatelný pes na parkuru agility, uplatňuje se v rychle se rozvíjejícím oboru tanec se psem, pomáhá při předvádění psů na výstavách.

O něco méně známá je asi možnost použití klikru při zpřesnění práce psa na stopě a označování předmětů i při nácviku obran ve sportovním pojetí, kde usnadňuje nácvik pouštění.Výhoda spočívá v rychlosti a přesnosti pochvaly klikem, které slovním povelem docílíte mnohem obtížněji. Klik se dá použít i na vzdálenost, takže pes snadněji pochopí moment správnosti svého jednání.